Rezistor

Rezistor je základní elektronická součástka, která se používá k ovládání toku elektrického proudu v elektrických obvodech. Jeho hlavní funkcí je omezovat proud a přeměňovat elektrickou energii na tepelnou v důsledku odporu, který klade průchodu elektrického proudu. Hodnota odporu rezistoru se měří v ohmech (Ω) a je dána Ohmovým zákonem, který říká, že napětí (U) přes rezistor je přímo úměrné proudu (I) procházejícímu rezistorem a odporu (R) rezistoru, což lze vyjádřit rovnicí U = IR.

Rezistory mohou být vyrobeny z různých materiálů a mají různé konstrukce, včetně uhlíkových filmů, kovových filmů a drátových vinutých rezistorů. Uhlíkové rezistory jsou obvykle levné a mají široké použití v nízkonapěťových obvodech, zatímco kovové filmové rezistory nabízejí lepší přesnost a stabilitu. Drátové vinuté rezistory jsou nejodolnější a mohou zvládnout vysoké výkony a teploty, což je činí vhodnými pro aplikace, kde je zapotřebí vysoká spolehlivost a odolnost proti přehřívání.

Kromě základní funkce omezení proudu mohou rezistory sloužit i k dělení napětí, což je důležité v mnoha elektronických obvodech, jako jsou například děliče napětí a zpětnovazební sítě. Speciální druhy rezistorů, jako jsou termistory a varistory, mají proměnlivý odpor závislý na teplotě nebo napětí a nacházejí využití v automatických regulacích a ochraně obvodů před přepětím. Výběr vhodného rezistoru pro konkrétní aplikaci závisí na mnoha faktorech, včetně požadovaného odporu, tolerance, teplotního koeficientu a výkonové ztráty. 

PhDr. Pavel Bartoš, LL.M., DBA (Evropská akademie vzdělávání / European Academy of education)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *