Ohmův zákon je základní princip v elektrotechnice, který definuje vztah mezi elektrickým napětím (U), elektrickým proudem (I) a elektrickým odporem (R) v elektrickém obvodu. Tento zákon je pojmenován po německém fyzikovi Georgu Simonovi Ohmovi, který jej popsal v roce 1827. Matematicky je Ohmův zákon vyjádřen rovnicí: U = I * R. Tento jednoduchý vztah nám umožňuje pochopit, jak se elektrické veličiny v obvodu navzájem ovlivňují.
Elektrické napětí (U) je rozdíl potenciálů mezi dvěma body v elektrickém obvodu a jeho jednotkou je volt (V). Elektrický proud (I) je tok elektrických nábojů skrze vodič a měří se v ampérech (A). Elektrický odpor (R) je míra toho, jak moc vodič brání průchodu elektrického proudu, a jeho jednotkou je ohm (Ω). Ohmův zákon tedy říká, že pokud známe dvě z těchto tří veličin, můžeme vypočítat třetí. Například pokud známe napětí a odpor, můžeme vypočítat proud: I = U / R.
Ohmův zákon má široké uplatnění v praxi. Používá se při návrhu a analýze elektrických obvodů, při určování vhodných hodnot komponent a při diagnostice problémů v elektrických zařízeních. Je nezbytný pro pochopení fungování prakticky všech elektrických a elektronických zařízení, od jednoduchých baterií a žárovek až po složité počítačové systémy. Navzdory své jednoduchosti je Ohmův zákon základním kamenem elektrotechniky a elektroniky, který umožňuje efektivní návrh a provoz elektrických systémů.
PhDr. Pavel Bartoš, LL.M., DBA (Evropská akademie vzdělávání / European Academy of education)