frekvenční měnič

Frekvenční měnič je elektronické zařízení, které umožňuje plynule řídit otáčky a točivý moment asynchronních nebo synchronních elektromotorů, a to změnou frekvence a napětí přiváděného napájecího proudu. Tradičně se elektromotory napájí střídavým proudem o standardní frekvenci 50 Hz (Evropa) nebo 60 Hz (USA). Tato konstantní hodnota omezuje možnosti regulace, protože otáčky motoru jsou přímo úměrné právě frekvenci napájení. Frekvenční měnič pracuje na principu nejprve konverze vstupního střídavého napětí na stejnosměrné (usměrnění) a následně jeho opětovné přeměny na střídavé napětí o požadované frekvenci pomocí výkonových polovodičových prvků, typicky tranzistorů nebo tyristorů.

Základní části frekvenčního měniče tvoří usměrňovač, meziobvod a střídač. Usměrňovač převádí síťové napětí na stejnosměrné, které je poté filtrované v meziobvodu za účelem eliminace rázových proudů a napěťového zvlnění. Střídač, řízený mikroprocesorem, pak vytváří impulzní (PWM) výstupní napětí s přesně nastavenou frekvencí a amplitudou dle požadovaných parametrů. Pokročilejší měniče umožňují také zpětnou vazbu pomocí různých typů snímačů pro přesné řízení motoru, a tím také optimalizaci spotřeby elektrické energie v návaznosti na skutečnou potřebu poháněného zařízení.

Použití frekvenčních měničů je velmi rozšířené v průmyslu, zejména v aplikacích, kde je potřeba plynulého rozběhu, zastavení či přesné regulace otáček motoru – například u čerpadel, ventilátorů, dopravníkových pásů, obráběcích strojů nebo v klimatizačních systémech. Hlavními přínosy jejich použití je úspora elektrické energie, možnost optimalizace provozu technologických zařízení, snížení mechanického namáhání motorů a obsluhovaných systémů a také výrazné snížení opotřebení, což prodlužuje životnost celého systému. Díky pokroku v oblasti výkonové elektroniky a mikroprocesorového řízení jsou dnes frekvenční měniče cenově dostupné, spolehlivé a snadno integrovatelné do moderních automatizačních systémů. 

PhDr. Pavel Bartoš, LL.M., DBA (Evropská akademie vzdělávání / European Academy of education)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *